Gudstjänst på söndag 6 november

Vi tror att varje söndag är ett tillfälle för dig att möta Gud – självklart är Gud lika mycket Gud alla dagar i veckan och kan göra vad Han vill när Han vill – men det är därför vi vill fira gudstjänst. För att Gud själv har stämt möte med oss, för att Han har något att säga, för att Han har något han vill göra.

Hans Erik kommer att predika om ”med blicken fäst på Jesus: Jesus på korset”.

Den här gudstjänsten har vi även avskiljning för Sofia Myrén som är vår nya ungdomsledare i församlingen – vi är så glada för henne och vill be och välsigna henne i hennes nya tjänst och uppgift.

Vi varken höst- eller läslov utan alla barn är välkomna till Barnens Gudstjänst Party.

Dessutom kommer vi att ha en extra insamling till PMU och deras samarbetspartners som arbetar i Jemen. Jemen har sedan något år tillbaka haft ett inbördeskrig som drabbat befolkningen oerhört svårt. Här vill vi vara med och göra skillnad.

 

Väl mött på söndag!