Gudstjänst på söndag 4 juni

Välkommen att fira gudstjänst på söndag!

På söndag går vi i mål med vårt tema för våren ”fortsättning följer” där vi gått igenom rört oss igenom apostlagärningnarna och följt den rörelse som sattes igång i och runt Jesus som har påverkat mänsklighetens historia mer något än annat.

Johan Brännberg, som är en av våra pastorer, kommer att predika med rubriken ”låt dig inte tystas”. Lärjungarna till Jesus hade många tillfällen och lika många anledningar till att ge upp och lägga ner – människor ville inte tro, man blev hånad, förföljd, misshandlad och flera blev dödade – men ändå fortsätter man. Varför? Varför fortsätter man och är beredda att ge allt? Vad hade man förstått eller upptäckt? Det ska vi prata om på söndag.

Vi tillber Jesus, firar nattvard och räknar med att Gud själv har något att säga oss.

Barnen välkomnas till barnens gudstjänst till terminens sista ”vanliga” samling – där kan allt hända!

Hopps vi ses på söndag – 11:00!