Gudstjänst på söndag 26 november

Välkommen att fira gudstjänst på söndag!

På söndag går vi i mål med höstens tema ”lär dem…” där vi har tittat på Jesus uppmaning om att: ”Gå därför ut och gör alla folk till lärjungar: döp dem i Faderns och Sonens och den heliga Andens namn och lär dem att hålla alla de bud jag har gett er.” Vilka är Jesus bud? Vad säger buden om och till oss? Hur ska vi förhålla oss till det hela? Många av buden hittar vi i bergspredikan som vi rört oss genom under hösten.

När vi möts på söndag så predikar Nicole el Murr med rubriken ”att inte döma…” Vad betyder det? Är det samma sak som att aldrig tänka en tanke eller ha en åsikt om en annan människa? Vad med Jesus när han säger att vi inte ska döma? Det kommer Nicole ge och mycket annat kommer Nicole att ge svar på.

Vi har barnvälsignelse och tackar Gud för två små barn.

Barnens gudstjänst välkomna alla barn, 0-12år.