Gudstjänst på söndag 25 juni

Välkommen att fira gudstjänst på söndag!

Varje söndag under sommaren möts vi till att fira gudstjänst. På söndag predikar Hans Erik med rubriken ”inympad i Kristus”.

Kanske känns ordet inympad främmande och svårt att förstå – men det handlar enkelt om att ta något från en sak, och sätta in den i något annan. Tex att man tar en gren från ett träd och sätter fast den på ett annat träd. Så då kan samma träd ha olika frukter. Så förklarar bibeln att det är vad som hänt med oss. Att vi har blivit tagna från någonting och sats in i något annat – i Jesus Kristus.

Barnens gudstjänst välkomnar alla barn till sin sommarupplaga – det kommer bli bra!

På söndag har du också möjlighet att vara med i insamlingen av gamla mynt och sedlar (som tappar sitt värde sista juni) till framtidens kyrka.

Hoppas vi ses på söndag!