Gudstjänst på söndag 12 mars

Välkommen att fira gudstjänst på söndag!

På söndag kommer är första söndagen med vårt nya gudstjänstema: fortsättning följer!

Under hösten pratade vi om att ha blicken fäst på Jesus. När Jesu, efter sin uppståndelse, for upp till himlen så var det inte slutet – utan uppdraget gavs till hans lärjungar. Den rörelse som sattes igång runt Jesus fortsatte och fortsätter än idag. I Apostlagärningarna i bibeln så läser vi hur lärjungarna fortsätter att tala om Jesus, tala om Guds rike och hur rörelsen fortsatte framåt. För uppdraget har inte förändrats – det Jesus gjorde, gjorde sedan hans lärjungar och nu är det vi som fortsätter! Det vill vi tillsammans titta på under våren. Fortsättning följer!

Johan Brännberg kommer att predika om: ”fortsättning följer: Anden kommer (Apg. 2)”

Alla barn är välkomna till Barnens gudstjänst.

Hoppas vi ses på söndag!