Gudstjänst på söndag 11 februari

Välkommen att fira gudstjänst på söndag!

På söndag börjar vi med vårens tema för våra söndagar – ”den stora berättelsen”

Det finns många berättelser, och så finns det Den stora berättelsen, Guds berättelse. Vi kommer att under elva söndagar försöka måla den stora bilden av tillvaron så som Bibeln beskriver den. Den vackra, storslagna berättelsen om en allsmäktig Gud som i sin godhet skapar världen, och som älskar sin skapelse så till den grad att han blir en del av den och ger sitt liv för den. Vi kommer att visa hur Gud steg för steg för hela världen mot målet – alltings upprättelse.

 

Guds berättelse är inte färdig utan pågår och fortsätter där du och jag bjuds in att vara med.
Så välkommen med på en spännande resa genom Den stora berättelsen!

Hans Erik predikar om början – Skapelsen.

Barnens gudstjänst välkomnar alla barn till sin gudstjänst

Hoppas vi ses på söndag 11:00!