Gudstjänst på söndag 10 september

Välkommen att fira gudstjänst på söndag!

På söndag firar vi gudstjänst där vår bön och längtan är att du ska få möta Jesus!

Johan Brännberg, assisterande pastor i församlingen, predikar utifrån hösten tema ”lär dem…” om det Jesus säger att vi ska lära människor om Jesus bud. Vad är det? Vad säger han? Vad betyder bud – är det saker man måste lyckas med?

På söndag handlar predikan om ”Saliga de…” Att vara salig är kanske inte ett ord vi använder så ofta. Men det betyder ungefär glad eller lycklig. Eller t.om. välsignad av Gud. Det vill väl alla vara? Men när Jesus talar om det så talar han om det på ett annat sätt…. Det ska vi prata om på söndag!

Barnens gudstjänst välkomnar alla barn till sin egna gudstjänst.

Efter gudstjänsten fortsätter vi en trappa ner med att fika och dela livet en stund tillsammans.

Så hoppas vi ses på söndag – du är välkommen!