Föreläsning med Laila Dahl – 15 november

ATT GÅ SÖNDER OCH BLI HEL IGEN – FINNS DET LÄKNING EFTER OTROHETEN?

Otrohet är vanligare än vi vill tro, och det flesta har någon slags erfarenhet av det – direkt eller genom någon i vår omgivning. Men vad kan otrohet bottna i? Hur man vidare efter ett svek? Blir man någonsin hel igen? Och vad kan vi göra som närstående?

http://lailadahl.se/accounts/8449/modules/pages2/images/component_image/1683.jpg?t=o84x8d.jpg

Laila Dahl, som själv drabbades, föreläser kring sin uppmärksammade bok ”Att gå sönder och blir hel igen”. Hon beskriver här några vanliga orsaker till otrohet och visar möjliga vägar till läkning, både för den som svikit och den som blivit sviken. Hon riktar sig samtidigt till allas om vill veta mer om känslomässig bearbetning och acceptans – på olika områden i livet. Vad gör man när tillvaron krackelerar och man går sönder inuti? Laila varar föreläsningen med sina egna låtar.

Laila Dahl är tidigare känd i första hand som artist och låtskrivare med flera album, melodifestivalen och en grammis och med 15års turnerande i bagaget. 2005 kom hon ut med sin första bok ”Vad heter din längtan?”

Tisdagen 15 november kl. 17:30
Fri entré – välkomna!